Sıradaki içerik:

Xiaomi telefonlarında görülmemiş indirim başladı!

e
sv

Apple antitröst davası ile karşı karşıya!

8 okunma
avatar

By_sHaDoW

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple ile Epic Games’in arası Fortnite yüzünden açılmış ve oyun App Store’dan kaldırılmıştı. Epic Games önceden kabul ettiği App Store kurallarını ihlal ederek kendi mağazası üzerinden oyun içi para satmaya çalışmıştı. Bu olaya kesinlikle karşı çıkan Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Bu süreçte Epic Games, bir çok kez Apple’a karşı dava açmıştı.

Apple’a karşı mücadelesine devam eden Epic Games, bu kez Avrupa Komisyonu’nun Rekabet Genel Müdürlüğü’ne bir antitröst davası açtı. Epic Games Apple’ın rekabete aykırı ve serbest pazara zarar veren bir davranış sergilediğini iddia etti. Epic Games, daha önce ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta benzer iddialar nedeniyle Apple aleyhine dava açmıştı.

Epic Games, Apple’ın App Store politikalarını ihlal ettiği için Fortnite uygulamasını mağazadan kaldırdığı Ağustos 2020’de ilk olarak Apple’a dava açtı. Epic Games, Fortnite iOS uygulamasında Apple’ın yüzde 30 uygulama mağazası kesintisini atlayacak alternatif bir ödeme şekli sunmaya çalıştı. Ancak Apple, uygulamayı kaldırarak bunu engellemişti.

Epic Games

Epic Games, Apple’ın rekabete aykırı olduğunu ve uygulama alanında bir tekel gibi davrandığını iddia ederek hemen bir dava açtı. ABD, İngiltere ve Avustralya’daki davalarında tazminat talep ederken, AB’deki dava yalnızca Apple’ın rekabete aykırı davranışını ele almaya ve tüm oyuncular için adil erişime sahip bir pazar kurmaya çalışıyor.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney; “Burada söz konusu olan, mobil platformların geleceği. Tüketiciler, kendi seçtikleri kaynaklardan uygulama yükleme hakkına sahiptir ve geliştiriciler, adil bir pazarda rekabet etme hakkına sahiptir. Boşta durmayacağız ve Apple’ın platform hakimiyetini, bir dijital oyun alanının ne olması gerektiğini kontrol etmek için kullanmasına izin vermeyeceğiz. Mağazalar ve uygulama içi ödeme işlemleri arasındaki rekabet eksikliğinden dolayı yüksek fiyatlar ödeyen tüketiciler için kötüdür. Geçim kaynakları genellikle Apple’ın iOS platformunda kime ve hangi şartlara izin vereceği konusunda tamamen takdirine bağlı olan geliştiriciler için kötüdür.” ifadesini kullandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli