Sıradaki içerik:

Asus ZenFone 8 Mini geliyor! iPhone 12 Mini’ye rakip!

e
sv

Bu da oldu! Türkiye’de dünyanın en büyük ikinci balinası göründü

18 okunma
avatar

By_sHaDoW

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Balinaların sadece okyanuslarda yaşadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Türkiye sularında da balina görmek mümkün. Hatta boyu 27 metreye kadar uzanan bir oluklu balina görmeniz işten bile değil. 

Genel olarak Akdeniz’de İtalya ve Fransa açıklarında yaşayan oluklu balinalar geçtiğimiz günlerde Adana açıklarında ortaya çıktı. Avlanmaya çıkan balıkçılar o anları kayıt altına aldılar. Dilerseniz bu kayda aşağıdan göz atabilirsiniz.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik “Dünyada ikinci büyük balina türü. Birincisi mavi balina. Genç olanlar 15-17 metre arasında olabiliyor. 2000 yılında buraya karaya vuran 10,5 metreydi. Küçük bireydi, sonuçta 27 metreye kadar büyüyor. Özellikle küçük balıklarla, hamsi, istavrit, sardalya ile beslenirler. Ağzını açıp tek hamlede yutma suretiyle besleniyorlar. Hatta bol miktarda denizlerimizde plastik var. Bol miktarda o bölgede plastik varsa onları da beraber yutuyorlar” dedi.

Prof. Dr. Çelik Türkiye sahillerinde de balinaların göründüğüne vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti, “Bir kısmı koruma altında bu balinaların. Bu tür gözlemler önemli. Bilim açısından, çünkü biz maalesef bu konuda bilimsel çalışma çok az olduğu için hava araçlarıyla gözlem yapamadığımız için bu tür bulgular önemli. Bunu tesadüfen o arkadaşlar görmeseydi, buraya kadar geldiğini, yayıldığını göremeyecektik. Biri de sorsa ‘Türkiye sahillerinde balina var mı yok mu?’ diye ‘yok’ diyecektik. Bunlar kayıt altına alma açısından önemli şeyler” dedi.

İstanbul'da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!İstanbul’da 130 cm kar kalınlığı olacak! Tulpar geliyor!Güncel

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli