Sıradaki içerik:

Flört uygulaması sayesinde 1.5 milyar dolarlık servete ulaştı!

e
sv

Yazılımcılar yandı! Geriye dönük vergi borcu çıkabilir!

12 okunma
avatar

By_sHaDoW

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye‘de geçtiğimiz aylarda YouTube üzerinden gelir elde eden ve bir kuruş bile vergi vermeyen YouTuber‘lar için soruşturma başlatılmış ve yeni bir vergilendirme sistemine geçilmişti. Şimdi ise yazılımcılar için vergi mükellefliği zorunluluğu geliyor. Artık yazılımcılar vergi ödeyecek. Maliye Bakanlığı’nın ayrıca geriye dönük vergi hesaplamasının da yapılabileceğini belirtiliyor.

Dünya.com’a konuşan Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı; yapılan vergi incelemelerinde, söz konusu gelirlerin reklam geliri olarak değerlendirildiğini belirtti. Yani bu vergi yurtdışından direkt olarak para kazanan yazılımcıları kapsayacak.

Karyağdı; Google Ireland’dan, Google Adsense kapsamında Türkiye’deki yerleşik kişilere yapılan ödemelere ilişkin bilgiler talep ettiğini de belirtiyor. Google’dan gelecek olan bilgiler sonrasında Google Adsense’den para kazananlar için yeni bir vergilendirme süreci başlayacak ve bu geriye dönük olacak.

Nazmi Karyağdı’ya göre yazılımcılar Google Adsense üzerinden reklam geliri elde etmek için faaliyet göstermiyor aksine oyun ve uygulama geliştirmek için çalışıyor. Bu yüzden Adsense geliri harici bir gelir olarak değerlendiriliyor. 

Karyağdı bu konuyla ilgili; “Ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin hasredilmiş olması gerekir. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyeti ise bir bilgisayar üzerinde geliştirilen, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iştir.” dedi.

Karyağdı ayrıca 2020 için 600 bin lira, 2021 için ise 650 bin lirayı aşan gelirlere ilişkin beyanname verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca bu kapsamda 2015 ve 2017’de toplam 168 bin lira gelir elden bir yazılımcıya inceleme sonucunda 173 bin liralık bir fatura çıkarılacağı söyleniyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yazılımcının yaptığı işten ek olarak, reklam geliri elde etmesi durumunda vergi vermesi mantıklı mı? Gelin yorumlarda tartışalım.

 •  
 •  
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli