Sıradaki içerik:

Huawei Türkiye dijital dönüşümü hızlandırıyor!

e
sv

Yerli ve milli 5G çok yakında geliyor!

9 okunma
avatar

By_sHaDoW

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2019’un sonunda başlayan 5G furyası 2020 yılında koronavirüs pandemisine rağmen yükselişe geçmişti. Apple’ın bile iPhone 12 ailesi ile 5G’ye destek vermesi, bu teknolojinin çok yakında yaygınlaşacağını gösteriyordu. Neden Apple’dan örnek veriyorsunuz derseniz; Apple bir teknoloji oturmadan ve istediği seviyeye gelmeden o teknolojiye asla yer vermeyen bir firma. Bu yüzden iPhone 12 örneğini veriyoruz.

Yerli ve milli 5G için ilk çalışma Mart’ta

Türkiye’ye 5G teknolojinin ne zaman geleceği büyük merak konusuydu. Bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu yerli ve milli 5G için ilk açıklamayı yaptı. Karaismailoğlu; 5G için ilk fazın Mart ayında başlayacağını açıkladı. HaberTürk‘ün haberine göre; Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi”ni, TÜBİTAK‘ın da destekleriyle sürdürdüklerini anlattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ayrıca 5G altyapısı için 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G için özel yönetim, servis ile operasyon yazılım ürünlerinin, yerli ve milli imkanlarla geliştirildiğinin altını çizdi.

Karaismailoğlu; “Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi, 5G sistemine yerli ve milli imkanlarla geçeceğiz ve bundan gurur duyuyoruz. Projemizin ilk fazı mart ayında tamamlanacak. Diğer fazlara ilişkin çalışmalarımız da devam ediyor. Tüm fazları tamamladığımızda alnımızın akı ile 5G’ye geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

5G

Türkiye’de 5G altyapısının tamamının yerli ve milli olması beklenemez. Ancak kritik bölgelerde özellikle iletişimin çok önemli olduğu kamu kuruluşlarında yerli ve milli 5G altyapısı kullanılacaktır. Umarız çalışmalar başarıyla sonuçlanır ve Türkiye’nin dört bir yanı yerli 5G ile donatılır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli