Sıradaki içerik:

Asus ROG Phone 5 canavar gibi olacak!

e
sv

Yurtdışından telefon getirenlere müjdeli haber!

8 okunma
avatar

By_sHaDoW

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yurtdışından gelen yolcuların yanlarında getirdikleri telefonları kayıt ettirmek için verilen süre 120 günden 365 gün yani bir yıla uzatıldı. Son yapılan düzenleme ile beraber yurtdışından telefon alıp Türkiye’de kullanmak isteyenler artık 120 gün yerine 365 gün bu telefonları kayıt ettirmeden kullanabilecekler.

Yurtdışından telefon getirenlere müjdeli haber

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son olarak 31 Mayıs 2019 tarihinde yapılan düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonların IMEI kayıtlarının yapılması için gerekli süre 120 güne çıkarılmıştı. Koronavirüs yani Covid 19 salgını yüzünden yurtdışına gidiş ve gelişlerin düzensiz olması nedeniyle alınan bu kararın özellikle gurbetçi Türkler için olumlu bir adım olacağı düşünülüyor.

Öte yandan getirilen telefonların IMEI kayıtları sadece telefonu getiren kişinin ismi ve üzerine kayıtlı telefon numarasına yapılabiliyor. Ve getirilen telefon sadece bu numara ile çalışabiliyor.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Telefonun yurt içindeki kullanım süresi hala 120 gün. Yani burada bahsedilen telefonu kayıt ettirmeniz için sahip olduğunuz süre diyebiliriz.

İlgili madde: “(4) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınması başvuruları yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren üç yüz altmış beş gün içerisinde yapılır. Ancak bu süre, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (i) fıkrasında yer alan tanım gereği; Kurum kayıtlarında olmadığı halde haberleşme hizmeti sunulan cihazların yüz yirmi günlük kullanım süresini değiştirmez.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli